Większość agentów OFE może liczyć jedynie na umowę agencyjną, która jest podpisywana bezpośrednio z konkretnym zakładem ubezpieczeń. Rzadko kiedy jest to zatrudnienie w oparciu o umowę o pracę. W związku z tym specjaliści w tej branży są zmuszeni do prowadzenia własnych działalności gospodarczych, w związku z tym to oni ponoszą wszelkie konsekwencje z tym związane, takie jak ponoszenie kosztów z tym związanych. Nie zapominajmy także o opłacaniu składek ZUS.
Niestety, ale agenci OFE w znacznej większości nie posiadają źródła stałego dochodu. To powoduje, że ich jedyny zarobek pochodzi z prowizji ze sprzedaży. Pamiętajmy o tym, że w tej branży pracuje się w kilkuosobowych grupach. Często w każdym tygodniu odbywa się oddziałowa odprawa. Czym ona jest? To oczywiście nic innego jak samo spotkanie z dyrektorem przedsiębiorstwa. Podczas niego prowadzi on rozmowy ze swoimi pracownikami, a przez to przekazuje ważne informacje, swoje uwagi, a także wymagania i prośby na kolejny tydzień pracy. Warto pamiętać też o tym, że pracownicy co kilka dni spotykają się w swoim oddziale z menagerem, któremu relacjonują swoje osiągnięcia i przebieg pracy.
Gdzie agenci OFE znajdują zatrudnienie? Oczywiście w przeróżnych agencjach ubezpieczeniowych, których jest pod dostatkiem w obecnych czasach w naszym kraju. A przechodząc do meritum – jakie są zarobki takiego pracownika? Prawdą jest to, że trudno jest to określić. Widełki nie istnieją. Wszystko jest zależne od skuteczności i aktywności danego pracownika. Może to być tysiąc złotych, pięć tysięcy, osiem, dziesięć, dwadzieścia… Nie bez znaczenia jest również miesiąc pracy i miasto, w którym agent działa.